Bursztyn to skamieniała żywica, był znany już w starożytności. W Polsce nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego bernstein co znaczy płonący kamień, druga znacznie rzadziej używana nazwa to jantar, pochodzi od litewskiego słowa jainitar, czyli żywica morska.
Złoża bursztynu znajdują się na wszystkich kontynentach. Występuje około 60 odmian bursztynu, różnią się one wiekiem, żywicą drzew i składem chemicznym. Bursztyn bałtycki, którego złoża znajdują się w obwodzie kaliningradzkim, na Mazurach, Saksonii, czy też na Ukrainie liczy około 40-60 milionów lat.W odróżnieniu od pozostałych odmian bursztynu, zawiera powyżej 3% (do 8%) kwasu bursztynowego z tego powodu jako jedyny jest wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym.
Bursztyn jest miękkim kamieniem, twardość w skali Mohsa to 2, łatwo poddaje się obróbce szlifierskiej, z drugiej strony łatwo o zarysowania na gotowym wyrobie jubilerskim. Dla porównania krzemień pasiasty, nazywany też często polskim diamentem jest trzykrotnie twardszy (5,5 - 7 w skali Mohsa). W okresie późno jesiennym i zimowym spacerowicze, zwłaszcza po sztormach mają możliwość znalezienia na plaży bryłek bursztynu. Dużo mniejsze szanse na to mają plażowicze latem, nawet po bardzo silnych sztormach. Związane jest to z temperaturą, a tym samym z gęstością wody. Gęstość bursztynu jest tylko nieznacznie większa od gęstości wody (1,05-1,09) tym samym w wodzie morskiej o temperaturze 3-5 stopni (największa gęstość wody https://www.fizyka.umk.pl/~lab2/tables/H2O.html) bursztyn łatwiej odrywa się od dna, nierzadko pływając na powierzchni wody. Latem gdy temperatura wody w Bałtyku wzrasta do 17-21 stopni gęstość wody jest dużo niższa, tym samym bursztyn w takiej wodzie nie będzie pływał. Bursztyn bałtycki, pochodzący z Europy po nawet kilkukrotnym potarciu jest bezwonny, dopiero po podgrzaniu, lub dotknięciu rozgrzaną igłą czuć przyjemny zapach żywicy, kadzidła. Dla przykładu młody bursztyn (dwa miliony lat), kopal z Borneo wystarczy kilka razy potrzeć by poczuć jego żywiczny zapach, co związane jest przede wszystkim ze składem chemicznym, a nie wiekiem bursztynu. W naszym sklepie stacjonarnym mogą Państwo sami się przekonać o tym, pocierając najpierw bryłki bursztynu bałtyckiego, a następnie z Borneo.